Au, tí Židia!

Autor: ICEJ Slovensko | 7.8.2015 o 15:10 | Karma článku: 3,84 | Prečítané:  1130x

Izraelské obranné sily (IDF) sa opäť raz dostali pod paľbu kritiky medzinárodných právnych expertov, nakoľko svojou neprimeranou snahou v ochrane nevinných vo vojne škodia v boji proti terorizmu. 

Izraelské obranné sily (IDF) sa opäť raz dostali pod paľbu kritiky medzinárodných právnych expertov, nakoľko svojou neprimeranou snahou v ochrane nevinných vo vojne škodia v boji proti terorizmu.

Experti z Nemecka a USA varujú, že horlivosť IDF nastavuje nebezpečný precedens zväzujúci ruky demokraciám bojujúcim s terorizmom. IDF totiž vynaložili v minulom roku počas ofenzívnej operácie voči Pásmu Gazy ovládanému teroristickým hnutím Hamas obrovské úsilie v zabránení civilných obetí pri boji s teroristami Hamasu v Gaze, ktorým dosiahli pozoruhodného pomeru zabitých civilistov a bojovníkov – 1 : 1, avšak podľa expertov na medzinárodné právo sa v úsilí zabrániť civilným obetiam zašlo príliš ďaleko.

Willy Stern z Vanderbilt Law School v článku, ktorý bol publikovaný vo Weekly Standard, uvádza podrobnosti z toho, čo sa dozvedel v priebehu dvoch týždňov strávených s tímom právnikov v právnom útvare IDF a s veliteľmi jednotiek, a dokumentuje „právnu horlivosť“ IDF, ktorú – ako dodáva – nezastavila ani medzinárodná kritika.

Stern uvádza, že IDF bombardovali obyvateľov Gazy tisíckami telefonických hovorov, zhadzovaním letákov, správami v rádiu a televízii i volaním vplyvným občanom, čím chceli obyvateľov primäť k evakuácii, ale zároveň tak dávali nepriateľovi informácie o svojich akciách.

„Je jasné, že velenie IDF išlo ďaleko za rámec mandátu požadovaného medzinárodným právom hovoriacim o povinnosti zabránenia civilným obetiam,“ píše Stern. Ako príklad uvádza, že vojenskí právnici museli podpisom schvaľovať karty s detailnými informáciami pre každý cieľ útoku, obsahujúci i údaje o nebezpečí pre civilné obyvateľstvo. Ako kontrast možno proti tomu postaviť „manuál – doktrínu“ Hamasu, ukoristeného vojakmi IDF v Gaze v auguste 2014, ktorý dokumentuje ako teroristická skupina požaduje po svojich ozbrojencoch, aby sa ukrývali medzi civilným obyvateľstvom s nádejou, že IDF tak zabije viac civilistov. „Scenár Hamasu volá po podpore zabíjania vlastných civilných občanov, zatiaľ čo scenár IDF ide do extrémov – niektorí hovoria do neprimeranej snahy – v ochrane nevinných vo vojne,“ píše sa v článku „IDF škodí boju proti terorizmu.“

Medzinárodní experti citovaní v článku uvádzajú, že tieto akcie IDF zachádzajú príliš ďaleko a môžu poškodiť schopnosť bojovať proti terorizmu. Wolf Heintschel z Heinegg, vojenský právnický expert z European University Viadrina vo Frankfurte školil veliteľov IDF v medzinárodnom vojnovom práve.

Článok cituje Heineggove vyjadrenie na adresu izraelskej armády, ktorá podľa neho išla do „úžasnej a vznešenej snahy“ v zabránení civilným obetiam, ale varuje, že IDF podnikla ďaleko viac opatrení, ako bolo potrebné. Ako dôsledok vyjadruje obavu z toho, že IDF „nastavuje neprimeraný precedens pre ďalšie demokratické krajiny sveta, ktoré budú bojovať v asymetrických vojnách proti brutálnym neštátnym protivníkom zneužívajúcim tieto zákony.“

Jeho názor zdieľa Pnina Sharavit Baruch, vedúca vedecká pracovníčka v Institute for National Security Studies (INSS). Hovorí, že ju právni poradcovia armád z celého sveta opakovane konfrontovali s tvrdením, že IDF „zachádzajú pri ochrane civilistov príliš ďaleko vo svojich vlastných obmedzeniach, a že to môže spôsobiť problémy pre mnoho demokratických národov bojujúcich proti ozbrojeným skupinám.“

Michael Schmitt, riaditeľ Stockton Center for the Study for International Law pri US Naval War College, tiež súhlasí s tým, že IDF vytvárajú nebezpečný stav vecí, ktoré môžu Západ poškodiť v boji proti terorizmu. „Varovanie praktikované IDF ide určite za hranice toho, čo vyžaduje zákon, ale tiež nad rámec toho, čo by bolo dobré v operačnom slova zmysle.“

„Ľudia si začnú myslieť, že by sa Spojené štáty a ostatné západné demokracie mali riadiť rovnakými príkladmi v rôznych typoch konfliktov. To je skutočné riziko,“ hovorí Schmitt.

Áno, je skutočne rizikom – v dnešnom svete flagrantne pohŕdajúcim hodnotou ľudského života – zastávať fundamentálny názor: Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život, je to, ako keby zničil celý svet. (citát z Talmudu)

Pripravil Milan Lehotský

Použité pramene:

Ari Yashar, „Medzinárodní právni experti obviňujú izraelskú armádu – za prílišné varovanie civilných obyvateľov Gazy“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?