Au, tí Židia!

Autor: ICEJ Slovensko | 7.8.2015 o 15:10 | Karma článku: 3,84 | Prečítané:  1241x

Izraelské obranné sily (IDF) sa opäť raz dostali pod paľbu kritiky medzinárodných právnych expertov, nakoľko svojou neprimeranou snahou v ochrane nevinných vo vojne škodia v boji proti terorizmu. 

Izraelské obranné sily (IDF) sa opäť raz dostali pod paľbu kritiky medzinárodných právnych expertov, nakoľko svojou neprimeranou snahou v ochrane nevinných vo vojne škodia v boji proti terorizmu.

Experti z Nemecka a USA varujú, že horlivosť IDF nastavuje nebezpečný precedens zväzujúci ruky demokraciám bojujúcim s terorizmom. IDF totiž vynaložili v minulom roku počas ofenzívnej operácie voči Pásmu Gazy ovládanému teroristickým hnutím Hamas obrovské úsilie v zabránení civilných obetí pri boji s teroristami Hamasu v Gaze, ktorým dosiahli pozoruhodného pomeru zabitých civilistov a bojovníkov – 1 : 1, avšak podľa expertov na medzinárodné právo sa v úsilí zabrániť civilným obetiam zašlo príliš ďaleko.

Willy Stern z Vanderbilt Law School v článku, ktorý bol publikovaný vo Weekly Standard, uvádza podrobnosti z toho, čo sa dozvedel v priebehu dvoch týždňov strávených s tímom právnikov v právnom útvare IDF a s veliteľmi jednotiek, a dokumentuje „právnu horlivosť“ IDF, ktorú – ako dodáva – nezastavila ani medzinárodná kritika.

Stern uvádza, že IDF bombardovali obyvateľov Gazy tisíckami telefonických hovorov, zhadzovaním letákov, správami v rádiu a televízii i volaním vplyvným občanom, čím chceli obyvateľov primäť k evakuácii, ale zároveň tak dávali nepriateľovi informácie o svojich akciách.

„Je jasné, že velenie IDF išlo ďaleko za rámec mandátu požadovaného medzinárodným právom hovoriacim o povinnosti zabránenia civilným obetiam,“ píše Stern. Ako príklad uvádza, že vojenskí právnici museli podpisom schvaľovať karty s detailnými informáciami pre každý cieľ útoku, obsahujúci i údaje o nebezpečí pre civilné obyvateľstvo. Ako kontrast možno proti tomu postaviť „manuál – doktrínu“ Hamasu, ukoristeného vojakmi IDF v Gaze v auguste 2014, ktorý dokumentuje ako teroristická skupina požaduje po svojich ozbrojencoch, aby sa ukrývali medzi civilným obyvateľstvom s nádejou, že IDF tak zabije viac civilistov. „Scenár Hamasu volá po podpore zabíjania vlastných civilných občanov, zatiaľ čo scenár IDF ide do extrémov – niektorí hovoria do neprimeranej snahy – v ochrane nevinných vo vojne,“ píše sa v článku „IDF škodí boju proti terorizmu.“

Medzinárodní experti citovaní v článku uvádzajú, že tieto akcie IDF zachádzajú príliš ďaleko a môžu poškodiť schopnosť bojovať proti terorizmu. Wolf Heintschel z Heinegg, vojenský právnický expert z European University Viadrina vo Frankfurte školil veliteľov IDF v medzinárodnom vojnovom práve.

Článok cituje Heineggove vyjadrenie na adresu izraelskej armády, ktorá podľa neho išla do „úžasnej a vznešenej snahy“ v zabránení civilným obetiam, ale varuje, že IDF podnikla ďaleko viac opatrení, ako bolo potrebné. Ako dôsledok vyjadruje obavu z toho, že IDF „nastavuje neprimeraný precedens pre ďalšie demokratické krajiny sveta, ktoré budú bojovať v asymetrických vojnách proti brutálnym neštátnym protivníkom zneužívajúcim tieto zákony.“

Jeho názor zdieľa Pnina Sharavit Baruch, vedúca vedecká pracovníčka v Institute for National Security Studies (INSS). Hovorí, že ju právni poradcovia armád z celého sveta opakovane konfrontovali s tvrdením, že IDF „zachádzajú pri ochrane civilistov príliš ďaleko vo svojich vlastných obmedzeniach, a že to môže spôsobiť problémy pre mnoho demokratických národov bojujúcich proti ozbrojeným skupinám.“

Michael Schmitt, riaditeľ Stockton Center for the Study for International Law pri US Naval War College, tiež súhlasí s tým, že IDF vytvárajú nebezpečný stav vecí, ktoré môžu Západ poškodiť v boji proti terorizmu. „Varovanie praktikované IDF ide určite za hranice toho, čo vyžaduje zákon, ale tiež nad rámec toho, čo by bolo dobré v operačnom slova zmysle.“

„Ľudia si začnú myslieť, že by sa Spojené štáty a ostatné západné demokracie mali riadiť rovnakými príkladmi v rôznych typoch konfliktov. To je skutočné riziko,“ hovorí Schmitt.

Áno, je skutočne rizikom – v dnešnom svete flagrantne pohŕdajúcim hodnotou ľudského života – zastávať fundamentálny názor: Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život, je to, ako keby zničil celý svet. (citát z Talmudu)

Pripravil Milan Lehotský

Použité pramene:

Ari Yashar, „Medzinárodní právni experti obviňujú izraelskú armádu – za prílišné varovanie civilných obyvateľov Gazy“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Pellegrini sa pustil do Fica, aj keď to maskoval

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer.


Už ste čítali?